piątek, 28 września 2018

Weekend w Mediolanie – co warto zobaczyć?

Przy okazji wpisu 4 rzeczy, które zaskoczyły mnie we Włoszech wspomniałam o moich wrażeniach dotyczących Mediolanu. Obiecałam też napisać praktyczny przewodnik z najważniejszymi atrakcjami miasta, które należy zobaczyć podczas krótkiego (weekendowego) pobytu. Jeśli jesteście zainteresowani tą tematyką zapraszam do dalszej części wpisu.

catedral Milan

Bez wątpienia największą atrakcją, a zarazem najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Mediolanie jest katedra Duomo di Milano. W sezonie wakacyjnym jest pod nią tak tłoczno, że ciężko zrobić sobie zdjęcie nie mając w tle ludzi cykających selfie. Warto ją obejrzeć nie tylko od środka, ale także z tarasu widokowego znajdującego się na jej dachu. W kasie biletowej dostępne są pakiety dla zwiedzających obejmujące kilka atrakcji, przykładowo: taras, zwiedzanie wnętrza, kryptę, Muzeum Duomo oraz strefę archeologiczną.

katedra duomo w środku wnętrze
 Wnętrze katedry Duomo

Kupno pakietu wychodzi najkorzystniej cenowo. Wybierając się na zwiedzanie warto mieć na uwadze, że aby wejść do świątyni trzeba mieć strój zakrywający ramiona i uda - długość spódnicy/spodni co najmniej do kolan. Dla zapominalskich w kasie biletowej dostępne są jednorazowe peleryny za kilka euro. Zwiedzając Duomo w okresie wakacyjnym trzeba liczyć się z kolejkami, niestety do wejścia do katedry lub na taras czasem stoi się bardzo długo. Przed wejściem sprawdzanie są torby i plecaki, co dodatkowo wydłuża czas oczekiwania. 

Taras widokowy na dachu Duomo


Taras widokowy jest warty uwagi ze względu na możliwość przyjrzenia się z bliska marmurowym zdobieniom na wieżach, które robią wrażenie. Nie liczcie jednak na panoramę miasta widzianą z góry, z dachu mało co widać.

 Katedra Duomo oraz wejście do Galerii Vittorio Emanuele

Tuż obok Duomo znajduje się wejście do Galerii Vittorio Emanuele II, czyli ekskluzywnego centrum handlowego. Nawet jeśli nie planujecie zakupów, warto tam zajrzeć. Jest to najstarsze czynne centrum handlowe we Włoszech, a zarazem wizytówka Mediolanu. Wszystko ze względu na pełne przepychu, zabytkowe wnętrze. 

ekskluzywna galeria handlowa mediolan
Galeria Vittorio Emanuele II

 Galeria Vittorio Emanuele II - wnętrze

Niedaleko galerii, ok. 15 minut spacerkiem znajduje się ceglany zamek Castello Sforzesco. Zamek usytuowany jest przy parku, na końcu którego znajdziemy kolejną atrakcję - Łuk Tryumfalny Arco della Pace.
zamek mediolan
 Castello Sforzesco - brama wejściowa

zamek w centrum mediolanu
Castello Sforzesco
 Castello Sforzesco - widok na park

Łuk Pokoju Arco della Pace

Myślę, że na powyższe atrakcje potrzeba minimum całego dnia. Choć nie wydaje się tego dużo, wierzcie mi lub nie, w okolicach Duomo spokojnie można spędzić kilka godzin. Jeśli dysponujecie większą ilością czasu polecam park Giardini Pubblici Indro Montanelli. Wchodząc od strony ulicy Corso Venezia, czyli przedłużenia bardzo popularnej ulicy handlowej Corso Buenos Aires (jeśli zakupy to tylko tutaj ;)) natkniecie się na Muzeum Historii Naturalnej oraz Civic Planetarium Ulrico Hoepli. 

 Muzeum Historii Naturalnej oraz Planetarium Ulrico Hoepli

Palazzo Dugnani


Ścieżka wzdłuż parku prowadzi obok sadzawki z żółwiami aż do Pałacu Dugnani. Będąc w Mediolanie nie zapomnijcie skosztować pysznej włoskiej pizzy, aromatycznej kawy i tiramisu <3. Jako obowiązkowy punkt zwiedzania polecam, także Aperitivo, najlepiej w dzielnicy I Navigli.

Byliście kiedyś w Mediolanie? Co zrobiło na Was największe wrażenie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze, staram się na wszystkie odpowiadać na bieżąco.
Jeśli podoba Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, jeśli Twój mnie zainteresuje, dodam go do swojej listy czytelniczej :)