niedziela, 25 lutego 2018

Najpiękniejsze miasta Europy: Wycieczka do Pragi z fatalnym finałem


O zwiedzeniu Pragi marzyłam od dawna. Początkowo myślałam o wizycie w okresie marzec-kwiecień, ponieważ jest już trochę cieplej a ceny nie są jeszcze tak wysokie. Wybrałam się tam jednak w styczniu, gdyż udało mi się znaleźć tani lot i zakwaterowanie w całkiem rozsądnej cenie.

srebrny człowiek, człowiek pomalowany srebrną farbą

Co mogę powiedzieć o Pradze?
 
Miasto jest piękne, zwłaszcza nocą. Sam spacer po jej ulicach jest przyjemny, chociażby ze względu na architekturę. Nie brakuje tutaj atrakcji turystycznych; muzeów, pubów, nocnych klubów, sklepów z pamiątkami, w których królują kryształy (Bohemia Crystal Glass-tradycyjny czeski wyrób), oraz moja ukochana czekolada Studentska. Przewija się wielu turystów i niestety wielu złodziei..

Ktoś otworzył moją torebkę, zapinaną na zamek błyskawiczny, przegrzebał ją i wyciągnął z niej portfel, który był wciśnięty na jej dno, a ja nic nie czułam. Prawdopodobnie zdarzyło się to w tramwaju, w którym jechałam zaledwie 3 przystanki. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale tak właśnie się stało. O tym, że zostałam okradziona zorientowałam się dopiero po kilku godzinach od zdarzenia. Weekendowy wyjazd do Pragi przerodził się w batalię o to, aby wrócić do kraju, bo przecież z portfelem straciłam nie tylko gotówkę i karty bankomatowe, ale także wszystkie dokumenty. 


Co zrobić, gdy zostaniesz okradziony na wyjeździe i stracisz dokumenty?

1) Zablokuj karty bankowe

Najłatwiej jest to zrobić korzystając z infolinii dostępnych całą dobę. Nie zwlekaj z telefonem, im szybciej zastrzeżesz kartę tym lepiej. Jeśli ktoś już użył twojej karty, możesz złożyć w banku reklamację. Zazwyczaj jednak złodzieje, nie korzystają ze skradzionych kart, ponieważ niesie to za sobą zbyt duże ryzyko.

2) Zgłoś sprawę na policji

Moje doświadczenia z wizycie na posterunku policji w Pradze nie są najlepsze. Ciężko było się dogadać, gdyż policjanci nie mówili po angielsku. Szczerze mówiąc nikt nie zainteresował się moim przypadkiem, ot kolejna turystka, która dała się okraść. Dostałam papiery do wypełnienia i tyle. Gdybym nie zasypała funkcjonariusza setką pytań, to pewnie sam by mi nic nie wyjaśnił. Jak się dowiedziałam, w Pradze w tramwajach nie ma monitoringu (!), a szanse na rozwiązanie sprawy są praktycznie zerowe. Policja wydała mi zaświadczenie o kradzieży i stracie dokumentów, które może być potem potrzebne w ambasadzie/konsulacie lub na lotnisku, ale o tym później.

3) Udaj się do ambasady RP lub konsulatu, aby wyrobić paszport tymczasowy i zgłosić kradzież dowodu osobistego

Do Pragi przyleciałam samolotem i miałam wykupiony lot powrotny. Podróż bez dowodu lub paszportu jest niemożliwa, więc należy wyrobić tymczasowy paszport, ważny 7 dni i tylko na powrót do kraju stałego pobytu. Wyrobienie paszportu kosztuje ok. 200 zł, nie jest to więc tani interes zwłaszcza, jeśli ledwo co cię okradli i nie masz grosza przy duszy. Jeśli tak się stało ambasada może udzielić pożyczki pieniężnej. Do wyrobienia dowodu potrzebne jest zdjęcie (ja swoje zrobiłam w automacie na dworcu) oraz jakiś dokument weryfikujący tożsamość (w moim przypadku był to skan dowodu, który miałam na mailu). Polska ambasada jest nieczynna w weekend, ale jest numer alarmowy, pod który należy dzwonić w nagłych przypadkach - wyrobienie paszportu w weekend jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.

4) Jeśli lecisz samolotem...

Z tego co słyszałam, niektóre linie lotnicze są w stanie wpuścić na pokład samolotu osobę, która posiada kartę pokładową, wydrukowaną kopię dowodu lub paszportu oraz zaświadczenie z policji o kradzieży i podróżuje w strefie Schengen. Najlepiej napisać na chacie do konsultanta reprezentującego linie lotnicze i zapytać się czy akceptują takie rozwiązania. Polecam, także zrobić kopię rozmowy i mieć ją w razie czego na lotnisku. U mnie niestety nie udało się tego zorganizować. 


Na pewno wycieczka na długo zapadnie mi w pamięci, niestety głównie ze złej strony. Najważniejsze, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość i zachować także miłe wspomnienia. Udało mi się zobaczyć trochę miasta i zrobić kilka zdjęć, które zostały na osłodę tej gorzej historii. Zdarzyła się Wam lub komuś znajomemu podobna sytuacja?
Byliście kiedyś w Pradze?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze, staram się na wszystkie odpowiadać na bieżąco.
Jeśli podoba Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, jeśli Twój mnie zainteresuje, dodam go do swojej listy czytelniczej :)