środa, 13 września 2017

Ile trwa przygotowanie wpisu na bloga?


Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie pewna sytuacja, która miała miejsce klika dni temu. Umówiłam z siostrą, że wyskoczymy na miasto coś zjeść, ale najpierw chciałam przygotować wpis na bloga, więc uzgodniłyśmy, że pójdziemy jak skończę. Tutaj pojawiło się zniecierpliwienie i pytanie co 15 minut, czy długo jeszcze mi to zajmie. Sytuacja dosyć zabawna, biorąc pod uwagę jej zdziwienie, że blogowanie jest aż tak czasochłonne.

Dziewczyny, które prowadzą blogi doskonale wiedzą ile czasu to zjada. Jak się okazało dla osoby niewtajemniczonej jest to totalną abstrakcją. Wpis to nie tylko przygotowanie tekstu. W przypadku bloga kosmetycznego publikację posta zazwyczaj poprzedza testowanie produktu, które zajmuje od miesiąca, czasem nawet do pół roku lub dłużej. Kolejną rzeczą jest przygotowanie zdjęć, które też banalną sprawą nie jest. Ciągła walka o naturalne światło, trochę utrudnia sprawę, zwłaszcza teraz, gdy kończy się lato i dnia ubywa. Odpowiednia kompozycja, ujęcia, a później obróbka zdjęć też są dosyć czasochłonne. Na koniec pozostaje stworzenie tekstu i… koniec? 


Niestety nie. Prowadzenie bloga to także dbanie o Social Media: sama mam IG oraz FB, ale często widzę na innych blogach dodatkowo twittera czy snapchat. Bloger musi być aktywny w sieci, odpowiadać na bieżąco na maile i komentarze, ale także śledzić inne blogi, aby wiedzieć co w „trawie piszczy” i nie zostać w tyle. Jeśli jednak prowadzi się bloga z pasją to nie jest to przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością. Nie zmienia to jednak faktu, że doba ma tylko 24 godziny i czasem z czegoś trzeba zrezygnować.

Gdybym miała ocenić ile mniej więcej zajmuje mi stworzenie wpisu na bloga (pomijając okres testowania, czy też samo rodzenie się pomysłu, którego realizacja często jest rozciągnięta w czasie) to powiedziałabym, że w moim przypadku byłoby to ok. 2,5-3 h w zależności od wpisu. Do tego oczywiście doliczam codzienną aktywność w sieci w postaci przeglądania oraz komentowania innych blogów czy profili na IG. Jestem ciekawa na ile czasu Wy byście wycenili stworzenie wpisu na bloga?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze, staram się na wszystkie odpowiadać na bieżąco.
Jeśli podoba Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, jeśli Twój mnie zainteresuje, dodam go do swojej listy czytelniczej :)