wtorek, 5 grudnia 2017

Czy można używać przeterminowanych kosmetyków?


Założę się, że część z Was poczuła rozterkę, gdy data ważności na ledwo otwartym lub nieużywanym kosmetyku dobiegła końca. Wiem
, że temat może wydawać się kontrowersyjny, ale z drugiej strony, wiele osób szuka w internecie tego typu informacji. Ciekawi jesteście jak to jest u mnie? Zapraszam do dalszej części wpisu. 
 
Czy zawsze należy wyrzucić przeterminowany produkt? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oczywiście czasem lepiej wyrzucić przeterminowany kosmetyk niż zrobić sobie krzywdę, ale moim zdaniem, w niektórych wypadkach można go nadal używać.

Na opakowaniach znajduje się minimalna data trwałości. Nie znaczy to jednak, że coś nie może się popsuć przed terminem. Takie przypadki się zdarzają. Jeśli produkt był źle przechowywany wówczas data przydatności do użytku się skraca. Niektóre rzeczy zachowują swoją trwałość dłużej niż deadline podany na opakowaniu. Ważne jest zwrócenie uwagi na kilka szczegółów. 
 

Przede wszystkim należy dobrze przyjrzeć się kosmetykom. Sprawdzić czy nie zmieniły konsystencji, zapachu, czy się nie rozwarstwiły. Należy zastanowić się jak długo były otwarte i w jakich warunkach były przechowywane. Kosmetyki nie lubią zmian temperatury i wilgoci. Zawartość butelek przechowywanych w łazience popsuje się szybciej niż tych trzymanych w suchej, zacienionej szafce.

Produkty nowe, nieotwierane, którym minęła data ważności w dalszym ciągu mogą nadawać się do użytku. Jeśli były szczelnie zamknięte nie miały kontaktu z powietrzem i bakteriami, które przyczyniają się do ich psucia, jest całkiem spora szansa, że nadal są dobre. Wszelkiego rodzaju sypkie, suche konsystencje charakteryzują się dłuższą trwałością. Spotkałam się z informacją, że podkładów, pudrów i cieni mineralnych można używać bezterminowo. Wg mnie nie jest to prawda, aby tak było należałoby ich używać za każdym razem czystym, sterylnym pędzlem, a to wydaje się trudne do wykonania. Ostrożna byłabym z używaniem wszelkiego typu produktów do twarzy, cera jest bardziej wrażliwa niż skóra ciała, więc nie warto eksperymentować.
 
Jakie produkty lepiej wyrzucić, a którym można jeszcze dać szansę?

Lepiej wyrzucić:
- wszystkie produkty o zmienionej konsystencji i zapachu
- produkty do twarzy po terminie (chyba nie chcesz ryzykować pryszczami na twarzy lub wysypką)
- produkty naturalne po terminie (nie ma co liczyć, że będą miały długą trwałość, więc nie lepiej nie kupować ich na zapas)
- kremy do twarzy, które były otwarte i nakładane palcami
- pomadki i błyszczyki nakładane bezpośrednio na usta
 
Można nadal używać:
- lakiery do paznokci, jeśli nadal się nimi dobrze maluje
- nieotwierane kosmetyki do pielęgnacji ciała, które są po terminie (przed użyciem sprawdź zapach i konsystencję)
- otwarte kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów, jeśli nie zmieniły wyglądu i właściwości

Post powstał na podstawie mojego subiektywnego zdania i doświadczenia. Najbezpieczniej jest wyrzucić przeterminowany produkt, choć nie zawsze jest to konieczne. Decyzja o użytkowaniu przeterminowanego kosmetyku to kwestia indywidualna, za którą każdy musi wziąć odpowiedzialność.
 
Zawsze wyrzucacie przeterminowane kosmetyki, czy zdarzają się wyjątki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze, staram się na wszystkie odpowiadać na bieżąco.
Jeśli podoba Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, jeśli Twój mnie zainteresuje, dodam go do swojej listy czytelniczej :)