czwartek, 29 listopada 2018

Liczenie kalorii – czy to ma sens?


Założę się, że większość kobiet choć raz była na diecie. Któż nie chce mieć pięknej, szczupłej sylwetki? W celu jej osiągnięcia ważna jest dieta i regularne ćwiczenia. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że stosowanie tylko diety lub tylko ćwiczeń nie przynosi tak dobrych efektów jak działanie na dwóch płaszczyznach. Aby zrzucić zbędne kilogramy często decydujemy się na obcięcie kaloryki posiłków. Zmniejszenie ilości dostarczanych kalorii zmusza organizm do spalania energii zgromadzonej w postaci odłożonego tłuszczu.

W teorii prosta sprawa, w praktyce nieco cięższa. Choć diety 1000, 1200 kcal przynoszą szybkie efekty, to niestety jeszcze szybszy powrót straconych kilogramów jest niemal gwarantowany. Decydując się na dietę warto sprawdzić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (BMR), które oznacza ilość kcal niezbędną do utrzymania podstawowych procesów życiowych organizmu i nigdy nie schodzić poniżej tej wartości. W internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów liczących BMR oraz ilość kcal, którą należy zjadać, aby schudnąć do wymarzonej wagi.

na diecie

Samo liczenie kcal może wydawać się kłopotliwe i czasochłonne. Na szczęście dostępne są aplikacje na telefon ułatwiające to zadanie. Sama od jakiegoś czasu używam Fat Secret. Na początku nie byłam przekonana do tego pomysłu. Liczenie kcal wydawało mi się głupie, ale po czasie okazało się, że zdaje u mnie egzamin.

Dlaczego warto liczyć kcal?

Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z ilości kalorii, które codziennie zjadamy. Wydawało mi się, że nie jem dużo, ale po podliczeniu okazało się, że dziennie jest to ok. 2800 kcal.

Niektóre niewinnie wyglądające produkty, potrafią okazać się bombą kaloryczną. Przykładowo garść orzechów brazylijskich to 330 kcal, a dwa kawałki pizzy na cienkim cieście to aż 730 kcal.

Korzystanie z aplikacji zmotywowało mnie do planowania i samodzielnego przygotowania posiłków.

Pozwoliło także na zachowanie kontroli nad tym co jem i w jakich ilościach.Jakie jest Wasze zdanie na temat liczenia kalorii? 
Próbowałyście kiedyś tej metody?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze, staram się na wszystkie odpowiadać na bieżąco.
Jeśli podoba Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, jeśli Twój mnie zainteresuje, dodam go do swojej listy czytelniczej :)