sobota, 20 stycznia 2024

Wady kupowania i sprzedawania na Vinted

Mam wrażenie, że na przestrzeni ostatnich lat zwiększyła się świadomość społeczeństwa, jeśli chodzi o ekologię. Coraz więcej osób kupuje rzeczy z drugiej ręki, przedłużając żywotność przedmiotu, który w innym wypadku prawdopodobnie wylądowałby na wysypisku śmieci. Myślę, że są to działania, które należy wspierać, choć takie rozwiązanie wymaga cierpliwości, zwłaszcza ze strony sprzedającego. 
 

W sieci krąży wiele memów na temat kupujących z olx. W sprzedaży używanych ubrań prym wiedzie Vinted. Jeśli chodzi o ten drugi z portali, to korzystam z niego zarówno jako kupujący jak i sprzedający. Myślę, że jest to fajna platforma, która nie jest jednak pozbawiona wad.

Koszt przesyłki i prowizja

Kupowanie tanich rzeczy może wcale nie być takie opłacalne. Często koszty wysyłki i prowizja (tzw. ochrona kupujących) przewyższa wartość zakupu. Ochrona kupujących nie zawsze działa bez zarzutu. Co prawda portal zapewnia wsparcie i asystę przy rozwiązaniu problemów, ale nie w każdym wypadku będziecie usatysfakcjonowani. Przykładowo firma wysyłkowa zniszczyła moją paczkę. W sztywnym kartonie wysłałam perfumy owinięte kilkoma warstwami folii bąbelkowej. Paczka była ubezpieczona, więc Vinted mogło domagać się odszkodowania od dostawcy paczek. Administracja Vinted poprosiła mnie o wysłanie zdjęcia zapakowanej paczki. Mimo, że na fotografiach było widać pudełko i wypełnienie, Vinted stwierdziło, że szkoda powstała z mojej winy. Kupujący otrzymał zwrot środków, natomiast ja byłam stratna o potłuczone perfumy. 
 
paczki kurerier


Ekstremalne targowanie ceny

Staram się wystawiać rzeczy tanio, często za symboliczne kwoty, aby ktoś mógł z nich skorzystać. Dziwią mnie niektóre oferty i targowanie ceny. Przykładowo wystawiłam bluzkę w świetnym stanie za 5 zł i dostałam pytania czy nie sprzedam jej za 2 czy za 3 zł. Rozumiem, że każdy chce kupić jak najtaniej, ale przecież 2 zł nie pokryje nawet kosztu opakowania, a co dopiero czasu potrzebnego na zapakowanie i wysłanie paczki. Zdarzają się oferty kupna przedmiotu za 10% ceny, gdy wartość rynkowa przedmiotu wynosi np. 200 zł, a ja sprzedaję go za połowę ceny. Zdarza się, że ktoś za ten przedmiot oferuje 20 zł lub chce żebym oddała go za darmo, najlepiej z gratisową dostawą do domu (tak, takie propozycje też się zdarzają).Prośba o wysyłkę już teraz

Z doświadczenia widzę, że najtańsze przedmioty sprawiają najwięcej problemów. Po południu sprzedała mi się bluzka, za szalone 5 zł i pojawiła się gorąca prośba kupującego, aby wysłać ją już dziś wieczorem. Nie zawsze mam taką możliwość. Do paczkomatu orlen, muszę podjechać samochodem. Niestety nie każdy to rozumie i zdarzają się negatywnie komentarze, ponieważ przedmiot nie został wysłany w przeciągu kilku godzin.
 

Ciekawa jestem, czy korzystacie z portali typu vinted / olx? 
Jakie są wasze doświadczenia? 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze, staram się na wszystkie odpowiadać na bieżąco.
Jeśli podoba Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, jeśli Twój mnie zainteresuje, dodam go do swojej listy czytelniczej :)