czwartek, 31 sierpnia 2023

Jak przedłużyć świeżość kwiatów?

 
Kwiaty to uniwersalny prezent praktycznie na każdą okazję. Świeże kwiaty są ozdobą domu. Nic więc, dziwnego, że chcemy, aby cieszyły oko jak najdłużej. Poniżej, znajdziecie kilka sposobów na przedłużenie żywotności ciętych kwiatów. 
 
Usuwanie nadmiarowych liści i przycięcie końcówek

Przed ułożeniem kwiatów w wazonie usuń zbędne liście i przytnij końcówki ok. 2 cm, używając ostrego noża, tak aby nie szarpać ani nie miażdżyć łodyg. 

Odżywka z kwiaciarni

Często do bukietu dodawane są odżywki w proszku, które sprawiają, że kwiaty mogą dłużej stać w wazonie. Jeśli nie dostaliście takiej saszetki, można do wody dodać trochę cukru.

Wymiana wody i mycie wazonu

Codzienna wymiana wody i mycie wazonu, zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów, które nie tylko powodują brzydki zapach, ale też przyczyniają się do gnicia kwiatów.

Wódka lub wybielacz

Do wody można dodać kilka kropel wódki lub odrobinę wybielacza, aby ograniczyć rozwój bakterii.


Pąki zamiast rozwiniętych kwiatów

Przy zakupie warto wybrać nierozwinięte kwiaty w pąkach, które postoją znacznie dłużej niż te już w pełni otwarte. 
 
Choć cięte kwiaty mają wielu zwolenników, sama znam co najmniej kilka osób, które zamiast bukietu woli kwiaty doniczkowe. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, chociażby to, że roślina w doniczce, zostanie z nami o wiele dłużej. 
 
Zieleń w domu relaksuje, rośliny nadają przytulny, domowy charakter wnętrzu.  W dodatku wykorzystują dwutlenek węgla do produkcji tlenu i poprawiają jakość powietrza. Warto zadbać o odpowiednią ekspozycję roślin, wybierając kwietniki, które oprócz aspektów dekoracyjnych, pozwalają na umieszczenie roślin w najlepszym dla nich miejscu. Stojak na kwiaty może być dowolnie ustawiony np. w zależności od nasłonecznienia.

Wszystkich miłośników kwiatów i ogrodnictwa zapraszam na stronę edinos.pl, gdzie znajdziecie nie tylko donice, kwietniki, pergole i inne tematyczne akcesoria, ale także meble i gadżety do dekoracji wnętrz. Pierwsze 20 osób, które zrobi zakupy z kodem edinos50, dostanie 50 zł zniżki od kwoty zakupów w koszyku.


Próbowaliście jakiegoś z tych sposobów?
Wolicie kwiaty cięte czy wolicie te doniczkowe?
 
Wpis reklamowy powstał we współpracy z edinos.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze, staram się na wszystkie odpowiadać na bieżąco.
Jeśli podoba Ci się mój blog, zapraszam do obserwowania, jeśli Twój mnie zainteresuje, dodam go do swojej listy czytelniczej :)